Dolar Yorumları / Ziraat FX – (14.11.2019)

Bu hafta zayıf bir görüntü sergileyen küresel borsalar bu sabah da baskı altında. Ticaret görüşmelerinde yeni bir bilgi olmaması, Hong Kong’taki protestoların devam etmesi ve bu sabah Çin’den açıklanan makro verilerin beklentilerin altında kalması fiyatlamalarda etkili olan ana gelişmeler. Ancak borsa endekslerindeki baskının sınırlı kaldığını gözlemlemiyoruz. Diğer yandan, Fed Başkanı Powell, aralık ayındaki Fed toplantısında beklemede kalacaklarını, önümüzdeki süreçte ABD’de büyümenin hız kesmesi durumunda faiz indirebileceklerini yineledi. Genel olarak açıklamalar piyasa üzerinde önemli bir etki yaratmasa da, Dolar’da sınırlı da olsa yükseliş yönünde eğilimini sürdürüyor.

Dolar endeksi (DXY) 98,4 seviyesinde. Yurtiçinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında dün yapılan görüşme takip edildi. Birçok konunun ele alındığı toplantının verimli geçtiği anlaşılıyor. Diğer yandan, görüşme öncesinde iyimser beklentilerle bu hafta emsallerinden pozitif ayrışan TL bu sabah kar satışlarıyla karşılaşıyor. Dolar’ın da kısmi yükseliş eğiliminde olduğu günde kur 5,73 – 5,74 seviyesinin üzerinde kalabilir. Olası yükselişlerde ise 5,78 – 5,79 direnç bölgesi olarak izlenebilir. Veri tarafında, bu sabah yurtiçinde eylül ayı sanayi üretimi takip edildi. Buna göre sanayi üretimi yıllık %3,4 oranında arttı. Beklenti %3,3 artış idi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN