Dolar Yorumları / Ziraat FX – (14.04.2020)

Geçen hafta koronavirüs kaynaklı vaka sayısında zirveye yaklaşıldığına yönelik işaretlerle birlikte bu hafta kapalı olan ekonomilerde kısıtlamaların hafifletilebileceği beklentileri ve Fed’in hamlelerinin ardından Dolar likiditesine yönelik endişelerin azalmaya devam etmesinin risk iştahını desteklediği söylenebilir. Bugün mart ayı Çin ticaret verisinin de beklentilerden iyi gelmesi risk iştahındaki iyimser görüntüye katkı sağlamış gözüküyor. Buna ek olarak, ABD Başkanı Trump, ABD ekonomisinin yeniden açılmaya yönelik planın tamamlanmaya yakın olduğunu söylerken, bazı eyalet valileri işletmelerin ne zaman açılacağına kendilerinin karar vereceğini belirtti.

Dün Avrupa piyasaları Paskalya tatili nedeniyle kapalı kalırken, işlem hacmi de görece sınırlıydı. USD/TL kuru tarafında swap kararlarının etkileri ve yetkililerin IMF açıklamaları izlenirken, kur şu sıralar 6,78’lerde bulunuyor. Dolar endeksi (DXY) ise 99,3 seviyelerinde. Kurda aşağı yönlü hareketlerin gözlenmesi durumunda dünün en düşük seviyesi olan 6.70’in altında 20 günlük hareketli ortalamanın yakın seyrettiği 6,62 hedef olabilir. Öte yandan, 6,80 seviyesinin üzerinde bir hareketlenme görülmesi durumunda ise 6,84 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir.

Bugün Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası 2020 Bahar Toplantıları başlayacak. Toplantılar, telekonferans ile 4 gün sürecek. Ek olarak bugün G-7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları da görüşecekler. Bugün TSİ 18.05’te St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın, TSİ 19.30’da Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın ve TSİ 22’de Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in konuşmaları takip edilecek.