Dolar Yorumları / Ziraat FX – (14.02.2020)

Koronavirüs ile ilgili gelişmeler küresel piyasalarda etkili olmaya devam ediyor.

Teşhis yönteminde yapılan revizyon ile vaka sayısında yaşanan önemli artış sonrasında dün bir önceki güne göre daha düşük vaka sayısının tespit edilmesi piyasaları bir miktar destekliyor. Ayrıca, salgının ekonomik etkisinin bir şekilde telafi edilebileceği ve ekonomide hızlı toparlanmanın yaşanabileceği beklentileri de sürüyor. Fiyatlamalara bakıldığında ise borsa endekslerinde toparlanma gözlemlerken, pariteler yatay. Dün 6,0650 seviyesine kadar yükselen ancak günü 6,0420 seviyesinden kapatan Dolar / TL ise dünkü kapanış seviyesinin hafif de olsa üzerinde. Bu hafta kısmi yükseliş eğiliminde olan kur 6,03 yakın desteğinin üzerinde kalabilir. Sıralı dirençler ise 6,0650 ve 6,08 seviyelerinde. Veri tarafında bu sabah yurtiçinde aralık ayına ilişkin cari işlemler dengesi verisi takip edildi. Buna göre cari denge aralık ayında 2,80 milyar USD açık verdi.

Beklenti 2,98 milyar USD açık verilmesi yönündeydi. Yurtdışında ise TSİ 13’de Euro Bölgesi’nde geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin GSYH büyüme izlenecek. ABD tarafında ise, TSİ 15.30’da tüketimin göstergesi olan ocak ayına ilişkin perakende satışlar açıklanacak. TSİ 17.15’de ABD’de ocak ayına ilişkin sanayi üretimi takip edilecek. TSİ 18’de ise şubat ayına ilişkin Michigan Üniversitesi güven endeksi takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN