Dolar Yorumları / Ziraat FX – (14.01.2022)

USD/TRY: Fed yetkililerinden enflasyonu kontrol etmek adına gelen şahin açıklamaların sürmesi ABD borsalarında baskıya yol açsa da ABD on yıllık tahvil faizi %1,80’nin altında kaldı. Dolar endeksinde (DXY) ise geri çekilme sürdü. Dolar’daki düşüşe, yüksek pozisyonlanmalar ve piyasanın ECB’nin de bir noktada şahinleşebileceği beklentileri neden oluyor olabilir ki Gelişmekte Olan Ülke varlıklarına yönelik potansiyel sermaye akımları da Dolar’ı baskılıyor olabilir. DXY’deki düşüş bu sabah da devam ederken, çoğu GOÜ para birimi artı bölgede seyrediyor.

Bir süredir 13,80 seviyesi civarında hareket eden ve önceki gün bu seviyeyi aşağı yönde terk eden Dolar/TL’de ise düşüş isteği sürüyor. Yaşanan fiyatlamalar ve DXY’deki görüntü nedeniyle kurda aşağı yönlü risklerin arttığını düşünüyoruz ki ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) bu hafta 28 baz puan iyileşme kaydetti. Bu kapsamda, kurun 13,80 seviyesinin altında kalarak 13,20 seviyesini hedefleyebileceğini öngörüyoruz.

Sonraki hedef ise 13,02 bölgesinde. Bugün ABD tarafında aralık ayına ilişkin sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı perakende satışlar verisi ve ocak ayına ilişkin öncü Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi takip edilecek. Diğer yandan, New York Fed Başkanı Williams’ın ve Philadelphia Fed Başkanı Harker’ın konuşmaları izlenecek. Avrupa tarafında ise ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!