Dolar Yorumları / Ziraat FX – (13.10.2021)

USD/TRY: ABD’de enflasyon verisi (TSİ: 15.30) ile Fed tutanaklarının (TSİ: 21) izleneceği günde Dolar güne hafif düşüşle başlıyor. Enerji fiyatlarındaki dalgalanmaya karşın ABD on yıllık tahvil faizinin %1,60’ın altına gerilemesi Dolar’ı baskılamış gözüküyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise artı bölgede seyrediyor. Enflasyon beklentilerinin kötüleşerek risk iştahını baskıladığı ortamda bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verisi (yıllık beklenti %5,3, önceki %5,3) yakından izlenecek.

Enerji fiyatlarındaki dalgalanmanın sürmesi nedeniyle veri piyasa üzerinde sınırlı etki yapabilir ancak enflasyon endişelerinin arttığı ortamda beklentilerin altındaki bir veri rahatlatıcı bir etki yaratabilir ve ABD on yıllık tahvil faizi %1,60’ın altında kalabilir. Aksi durumda, ABD on yıllık tahvil faizinin %1,60’ın altında kalıp kalmayacağı önemli. Bugün ayrıca akşam açıklanacak Fed toplantı tutanakları kısmi oynaklık yaratabilir.

Yurtiçi tarafta ise artan ülke risk primimizle (5 yıllık CDS: 444) birlikte TL’de baskı sürerken, Dolar /TL bu sabah 9,0 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Ancak, Dolar’daki kısmi çekilme ile kur da sakin. Öğleden sonra ABD’de açıklanacak enflasyon ve akşamki Fed toplantı tutanakları kur üzerinde bugün etkili olabilir. Teknik olarak yukarıda 9,11 – 9,12 direnç bölgesi olarak izlenebilir. Aşağıda ise 9,0 ve 8,95 sıralı destekler olarak takip edilebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten