Dolar Yorumları / Ziraat FX – (13.04.2020)

USD/TRY: OPEC ve müttefikleri üretim kısıntısında anlaşırken, Avrupa piyasaları, Hong Kong ve Avustralya gibi bazı Asya piyasaları bugün tatilini sürdürüyor. Minneapolis Fed Başkanı, etkili bir tedavi ve aşı bulunmadığı sürece salgının tekrar artış gösterme olasılığı yüzünden ABD ekonomisinin 18 ay boyunca kapanmayla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Yurtiçi gelişmelere baktığımızda, BDDK vadede TL satım ve alım yönünde, yabancılarla gerçekleştirilen swaplara sınırlama getirdiğine yönelik haber akışı taki edildi. Buna göre vadede TL alım yönünde bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları toplamının, en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %1’ini geçemeyecek. Vadede TL alım yönünde daha önce farklı vadeler için farklı dikkate alınma oranları uygulaması da kaldırıldı. Fiyatlamalara baktığımızda ise, geçen haftayı 99,5’ten kapatan Dolar endeksi (DXY) şu sıralar 99,3’lerde seyrediyor.

Gelişmekte Olan Ülke para (GOÜ) birimleri ise hafif baskı altında haftaya başlarlarken, Dolar / TL şu dakikalarda yükseliş eğiliminde ve 6,78 civarında hareket ediyor. Kurda, 6,80 seviyesinin üzerinde bir hareketlenme görülmesi durumunda, 6,84 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir. Diğer yandan, aşağı yönlü hareketlerde 6,70 seviyesinin altında 20 günlük hareketli ortalamanın yakın seyrettiği 6,60 hedef olabilir. Yurt içinde bugün TSİ 10’da şubat ayına ilişkin cari işlemler dengesi ve sanayi üretim verisi takip edildi. Buna göre, Cari işlemler dengesi, Şubat ayında 1,23 milyar dolar açık verirken (Beklenti 1,2 milyar dolar idi) Sanayi üretimi yıllık %7,5 arttı (Beklenti %7,2 idi). Bugün TSİ 18.05’te St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın, TSİ 19.30’da Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın ve TSİ 22’de Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in konuşmaları takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN