Dolar Yorumları / Ziraat FX – (12.12.2019)

Beklemede kalacağının sinyalini veren Fed’in ardından fiyatlamalarda majör bir değişiklik gözlenmezken; Dolar küresel çapta bir miktar değer kaydetti, risk iştahı hafif toparlandı. Fed, 2020 yılında politika faizinde değişikliğe gitmeyeceğini belirtirken, ılımlı büyüme ve düşük işsizlik oranı görünümünün gelecek yılda da devam edeceğini düşünüyor.

Şu aşamada, ilk kısmi olumlu fiyatlamaların ardından İngiltere seçimleri ve Çin’e ek tarife için son tarih olan 15 Aralık öncesinde piyasalar tekrar bekleme moduna geçebilirler. Ayrıca, bugün TSİ 15.45’de ECB’nin yılın son faiz kararı ve TSİ 16.30’da ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek. Yurtiçinde ise TSİ 14’te TCMB’nin faiz kararı günün kritik gelişmesi. Beklentiler TCMB’nin 150 baz puan indirime gitmesi yönünde; ancak piyasaların 200 – 250 baz puanlık bir indirimini fiyatladığını düşünüyoruz. Bu kapsamda, 200-250 baz puanlık bir indirim TL tarafında nötr bir etki yapabilir.

Diğer yandan, 150 baz puanlık bir indirimde ise TL pozitif etkilenebilir ve Dolar / TL 200 günlük ortalamanın geçtiği 5,75 seviyesine kadar gerileyebilir. Ara destek 5,7750 seviyesinde. Diğer yandan, olası yükselişlerde 5,82 – 5,83 direnç bölgesinin geçilmesi durumunda 5,8640 hedef olabilir. Ek olarak, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin 4’e karşı 18 oyla Türkiye’ye yaptırım tasarısını onaylamasını şu aşamada nötr olarak değerlendiriyoruz. Tasarının Senato’ya getirilip getirilmeyeceği henüz belli değil.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!