Dolar Yorumları / Ziraat FX – (11.06.2021)

USD/TRY: ABD’de TÜFE mayısta beklentilerin üstünde son 13 yılın en yükseği olan yıllık %5’e yükseldi. ABD TÜFE enflasyonunda artışa neden olan alt sektörlerin genel olarak yeniden açılan sektörler olması, Fed’in enflasyonun geçici olduğu görüşünü desteklerken, şu aşamada enflasyon riskinin geçici olduğu yönündeki beklentiler piyasalara hakim olmaya devam ediyor. Buna bağlı olarak ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1,43 seviyelerine kadar gerilerken, tüm gelişmekte olan ülke kurlarında da değer kazançları kaydedildi.

Dün yaklaşık %2 oranında sert geri çekilme kaydeden Dolar /TL sabah saatlerinde 8,43 seviyelerinde yataya yakın seyrediyor. Piyasalar yön belirleyici gelişme olarak ise Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’in görüşmesini bekliyorlar.

Kurda 8,49 – 8,53 ve 8,60 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 8,38 – 8,35 ve 8,29 sıralı destek konumundalar. ABD tarafında, TSİ 17’de haziran ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi izlenecek. Endeksin öncü verilere göre, 84 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da nisan ayına ilişkin sanayi üretimi verisi takip edilecek. Ayrıca TSİ 10’da TCMB’nin haziran ayına ilişkin Beklenti Anketi yayınlanacak. Diğer yandan, bugün G-7 Liderler Zirvesi takip edilecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN