Dolar Yorumları / Ziraat FX – (10.10.2019)

Jeopolitik gelişmelerle ilgili haber akışı ve açıklamalar kur üzerine etkili olmaya devam ederken, TL dün %0,7 oranında değer kaybetti. Dün saat 16’da başlayan Barış Pınarı Harekatı dünyada da yakından izlenirken, hareketin önemi düşünüldüğünde kur ve CDS tarafındaki fiyatlamalarının şiddetinin görece daha az olduğu söylenebilir. TL (1 USD 1 EUR ortalaması) bu sabah sınırlı baskı altında. 5 yıllık CDS ise düne göre sadece 9 baz puan artarak 393’e çıkmış durumda. Yurtdışına baktığımızda, ticaret gelişmelerine yönelik karışık haber akışıyla uluslararası piyasalarda dalgalanma devam ederken, bu ay sonunda yapılacak Fed toplantısında faiz indirim beklentilerinin artması piyasada iyimser fiyatlamalara neden olduğu söylenebilir.

Örneğin, Ons Altın’ın 1.500 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışması bir miktar buna bağlanabilir. Diğer yandan, dün FOMC tutanaklarında da geçen repo operasyonları ve buna bağlı olarak bilanço genişlemesi de iyimser fiyatlamalara neden olabilecek diğer önemli bir faktör. Fed beklentileri dışında, ticaret gelişmeleri öncesinde, Yuan’daki yaklaşık %0,3’lük değer kazancının etkisiyle Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de bu sabah alıcılı bir görüntü sergilemekteler. Veri tarafında, bugün TSİ 15.30’da ABD’de eylül ayına ilişkin TÜFE verileri ön plana çıkıyor.

Eylül ayında enflasyonun %1,7 seviyesinden %1,8’e hafif yükselmesi bekleniyor. Son olarak kurda teknik seviyelere baktığımızda, 5,85 seviyesinin üzerinde 5,9130 ve 5,95 seviyeleri izlenebilir. Olası düşüşlerde ise 5,85 desteğinin altında 5,8270 ve 5,7960 seviyeleri izlenebilir.

ÜCRETSİZ VİOP’A BAŞVURUN, 100 BİN TL SANAL PARA İLE YATIRIM ARAÇLARINI TEST EDİN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin