Dolar Yorumları / Ziraat FX – (06.11.2019)

ABD verilerinin beklentilerden iyi gelmesinden destek bulan Dolar bu sabah yatay. Bu hafta 97,1’li seviyeleri gören Dolar endeksi (DXY) dün 98 seviyesine kadar yükseldi. Yükselen Dolar’la birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bir miktar baskı altında kalsalar da, son gelen iyi veriler ve devam eden ticaret iyimserliğiyle risk iştahındaki olumlu görünüm söz konusu baskıyı sınırlayabilir. Çin Yuan’ı da 7 seviyesinin altında. Diğer yandan, verilerin ardından Fed’den faiz indirim beklentilerinin azalması ise risk iştahını bozmuyor. Zaten Fed de faiz indirimlerinin “orta dönem ayarlaması” olarak “sigorta” görevi gördüğüne yönelik daha az güvercin duruşunu koruyordu.

Sonuç olarak, Dolar’daki toparlanma eğilimin GOÜ para birimleri üzerindeki olası baskısının sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Yurtdışı piyasalarda iyimser algı devam ederken, yurtiçinde ülke risk primimizin iyileşmeye (5 yıllık CDS düne göre 2 baz puan düşerek 328’e gerilemiş durumda) devam ettiği ortamda kurdaki yukarı yönlü baskının sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, olası yükselişlerde 5,7760 ara direncinin üzerinde 5,7930 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 5,7350 ve 5,7170 sıralı destekler konumunda. Bugün Euro Bölgesi’ne ait hizmet PMI verileri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN