Dolar Yorumları Yorumu / QNB Finansinvest – (13.02.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

DOLAR KURU YÜKSELİŞLERDE SATILABİLİR

Bu hafta içinde Türkiye’den açıklanacak enflasyon beklentileri iki ay öncesinden çok farklı. Daha iki ay öncesine kadar enflasyon beklentileri yüzde 12’ye yakınken bugün yüzde 10’un altında olması Türkiye’nin nasıl büyüyeceğine dair ve kura dair beklentilere ışık tutuyor. Reel faizlerin ortalama yüzde 3 olduğu bir süreçte eğer büyüme beklentileri geçen senekinden biraz daha az ise bunun anlamı kurun bu sene daha yavaş bir yükseliş trendi takip edeceğine ve enflasyon baskısının da daha az olacağına dair bir beklentiye işaret ediyor olabilir.

Böyle bir durumda TL faizleri belirleyici rol oynamaya devam edecek. Hükumetin yaptığı bazı manevralarla işsizliğin ilerleyen süreçte düşmeye başlayacak olması enflasyon beklentilerinin azalmasına neden olacaktır. Ne var ki işsizliğin gerçek alamda düşmeyecek olması aslında TL’nin daha da baskı altında kalıp nominal büyümenin de daha az olacağına işaret edeceğinden bugünlerde yükselişleri takip ettikten sonra açığa satış denemeleri yapmak uygun strateji olabilir. Kısaca bu hafta TL olumlu bir süreç yaşayacağız ve kurdaki yükselişler satış fırsatıdır.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin