Dolar Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (26.06.2019)

Hafta sonu İstanbul seçiminin geride bırakılmasının ve küresel gevşek para politikalarının etkisi ile değer kazanan TL, jeopolitik risklerin gündemden düşmemesi ile bu sabah 5,80 seviyelerinde işlem görüyor. İstanbul seçimlerinin geride bırakılması ile lokal varlıklar bir miktar talep görebilir. Ancak kazançların korunması için ise ekonomi ve dış siyasetten gelecek haber akışı önemini koruyor. Yani kazançların korunması için başka faktörlere de ihtiyaç olduğunu tekrar ifade edelim. Siyasi tarafta Körfez’deki tansiyon, Suriye konusu; füze-uçak konusu alt başlıkları oluşturuyor. ABD yönetiminin Türkiye’ye karşı bir yaptırım kararı alacağı spekülasyonu baskı yaratıyor. Yaptırım olup olmayacağı ana parametre; eğer uygulanacak ise yaptırımın içeriği önemli bir konu.

Doğal olarak TL içeriğe bağlı olarak reaksiyon verecektir. Bu konu ile ilgili haber akışı gelmez ise TL baskılanmaz/biraz rahatlayabilir düşüncesindeyiz. G20 öncesi oluşan iyimserliğin azalması ise diğer risk olarak tanımlanabilir. Parite 5,80 seviyelerinde işlem görüyor. Bugün küresel tarafın fiyatlamaya büyük oranda etki edeceğini düşünüyoruz. İran konusu önem arz ediyor, haber akışı hareket yaratabilir. Yeni haber gelmez ise bir miktar gevşeme olabilir(5,75-80). Olumlu haberle 5,70-75; olumsuz haberle 5,83-89 aralıkları söz konusu olabilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin