Dolar Yorumları / Yapı Kredi – (24.01.2023)

Piyasalar FED toplantısı yaklaşırken Usd talebini azaltma eğilimi gösteriyor. FED’in 25 bp faiz artışı yapma ihtimali neredeyse yüzde 100 olmuş durumda. Banka sıkılaşma yolunda azalan tempo ile ilerleme kaydedeceği sinyali vermişti. Kaldı ki son aksiyonları ve açıklamaları da bunu teyit eder nitelikte. Dolar Endeksi, yaz sonunda 115 civarında idi. Bu sabah ise 101,9 civarında bulunuyor. Başka faktörlerin de etkisi olmakla birlikte FED şahinliğinin azalmasının da etkisi fiyatlamaya tesir etmiş durumda. Az önce ifade ettiğimiz gibi, FED yavaşlamaya devam edecek ise Usd biraz daha zayıf kalabilir.

Lokalde mali açıdan yük yaratacak kararlar öne çıkıyor. Kamuda 450 bin üzerinde geçici çalışan kalıcı kadrolara alınacak. Düşük faizli konut kredisi desteği sağlanacak. Dünkü Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergi yapılandırmasının detaylarını açıkladı. Seçim tarihi olarak 14 Mayıs tarihi açıklandı.

Kur bu sabah 18,81 civarında işlem görüyor. Aşağıda 18,79 ve 18,77; yukarıda 18,82 ve 18,85 gün içi öne çıkan teknik seviyeler.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten