Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (7.04.2021)

ABD 10 yıllık tahvil getirisi ve dolar endeksindeki etkili olmaya devam eden geri çekilme hareketi gelişen ülke para birimleri açısından olumlu bir zemin yaratmaya devam etti. GOÜ para birimlerinde dün alıcılı bir seyir hakimken, Türk lirasının ise dolar karşısında %0,37’lik değer kaybı ile negatif ayrıştığı takip edildi. Bununla birlikte dün 8,1044 – 8,1702 bandında işlem gören USDTRY paritesi günü 8,1417 seviyesinden sınırlı bir yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 434,44 baz puana gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi %18,20 oldu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 8,1570 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 92,32 seviyesinde hareket ettiği, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ise %1,6650 seviyesinde bulunduğu takip ediliyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde alıcılı bir seyir olduğunu, TL’nin ise dolar karşısında en zayıf performans gösteren gelişen ülke para birimleri arasında yer aldığını görmekteyiz. USDTRY paritesindeki teknik görünme baktığımızda göstergeler kurda kısa vadede 8,00 – 8,20 bandında hareket görebileceğimizin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içi piyasalarda Hazine Mart Nakit Bütçe verileri açıklanacak. Yurt dışında ise Avrupa ve İngiltere’den gelecek olan Markit Hizmet & Bileşik PMI Endeksi (Nihai) verileri, FOMC toplantı tutanakları ve bölgesel Fed başkanlarının konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN