Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (6.04.2021)

Haftanın ilk işlem gününde dolar endeksindeki düşüş hareketi piyasalar üzerinde etkili oldu. 93 seviyesi üzerinden geri çekilen dolar endeksi 92,53 seviyesine kadar inmesinin ardından günü bu seviyeden düşüşle kapattı. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar endeksinde düşüş eğilimi paralelinde dün alış ağırlıklı bir seyir izledi. Türk lirasının ise dolar karşısında en iyi performans kaydeden gelişen ülke para birimleri arasında yer aldığını takip ettik. Bununla birlikte gün içerisinde 8,10 seviyesi altını test eden USDTRY paritesi, günü 8,1080 seviyesinden düşüşle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 449,18 baz puana gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi %18,36 oldu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 8,12 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 92,65 seviyesinde hareket ettiği, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ise %1,69 civarında seyrettiği takip ediliyor. Dolar endeksinde bugün itibarıyla 92,47 seviyesi civarına denk gelen ama bir destek bölgesi olarak ön plana çıkan 200 günlük hareketli ortalamayı takip ediyoruz. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde alıcılı bir seyir olduğunu, TL’nin ise dolar karşısında yatay bir seyir izlediğini görmekteyiz. USDTRY paritesindeki teknik görünme baktığımızda göstergeler kurun kısa vadede 8,00 – 8,20 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içi piyasalarda TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu ve Mart Reel Efektif Kur Endeksi açıklanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Nisan Ayı Sentix Yatırımcı Güveni ve Euro Bölgesi Şubat Ayı İşsizlik Oranı verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN