Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (5.04.2021)

ABD’den gelen güçlü verilerin etkisi ile birlikte dolar endeksi yeniden 93 seviyesi üzerine yükselirken, gelişmekte olan ülke para birimleri Cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izledi. Türk lirası ise dolar karşısında %0,54’lük değer kaybı ile en zayıf performans gösteren gelişen ülke para birimi oldu. USDTRY paritesi gün içerisinde 8 seviyesi altını test etse de (7,9880), kurdaki düşüş hareketinin sınırlı kaldığı takip edildi. USDTRY paritesi günü 8,1904 seviyesinden yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 457,52 baz puana gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi %18,21’e indi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 8,1975 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 93 seviyesinde hareket ettiği, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ise %1,72 seviyesinin hemen üzerinde işlem gördüğü takip ediliyor. Teknik görünme baktığımızda kurda 8,13 seviyesinin destek konumunda olduğu takip ediliyor. Kurun kısa vadede bu destek seviyesi üzerinde tutunması durumunda yukarıda 8,20 ve 8,25 dirençlerini takip edeceğiz. 8,13 desteğinin yeniden aşağı yönlü kırılması durumunda ise aşağıda 8,04 ve 8,00 destekleri izlenecek.

Bugün yurt içi piyasalarda Mart enflasyon verileri açıklanacak. Yurt dışında ise ABD Mart Ayı Nihai Hizmet & Bileşik PMI Endeksi, ABD Şubat Ayı Fabrika Siparişleri, ABD Şubat Ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve ABD Mart Ayı ISM Hizmet PMI Endeksi verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN