Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (31.05.2019)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesi ve NASA çalışanı Serkan Gölge’nin tahliye edilmesi sonrasında piyasalarda ABD – Türkiye arasındaki ilişkilerin düzeleceğine ilişkin beklentilerin arttığını gördük. Bununla birlikte TL varlıkları dün gün içerisinde sert bir şekilde değer kazanırken, dolar endeksindeki yükseliş eğilimine rağmen USDTRY paritesi dün gün içerisinde 6,02 seviyesi üzerinden 5,8625’e (son bir ayın en düşük seviyesi) geriledi.

Dün ABD’de 1Ç19’a ilişkin açıklanan büyüme, Kişisel Tüketim Harcamaları ve Kişisel Harcamaları verilerinin revizyonları açıklandı. Revizyonların piyasa beklentilerinden daha iyimser bir resim ortaya koyduğunu gördük. Bununla birlikte dolar endeksi, verilerin açıklanmasının ardından 98,11 seviyesinden 98,30 seviyesine doğru yükselişe geçti.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,92 seviyesi civarında seyrediyor. TL’de dün etkili olan pozitif ayrışmanın ardından bu sabah saatlerinde TL’nin yükselişine ara verdiğini ve gelişen ülke para birimleri arasında zayıf bir seyir izlediğini görmekteyiz. Bu noktada, küresel piyasalardaki risk algının bozulmaya devam etmesi ve dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin USDTRY paritesindeki düşüşü sınırlayabileceği görüşündeyiz. Dün sabahki bültenimizde, USDTRY paritesinin 6 seviyesi altındaki hareketlerinin kalıcı olmasını beklemediğimizi ve bu bölgedeki seyrin alım fırsatı oluşturabileceğini belirtmiştik. Söz konusu beklentimizi korumaktayız. Teknik gösterge ve formasyonların da bu beklentimizi doğruladığını görüyoruz.

Bugün ABD’den gelecek olan Kişisel Gelir & Kişisel Harcamalar ve Fed’in yakından takip ettiği enflasyon göstergesi olan Nisan Ayı Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Deflatörü verileri yakından takip edilecek. Yurt içi piyasalarda ise saat 10:00’da TÜİK 1Ç19 GSYİH ve dış ticaret verilerini açıklayacak. 1Ç19’da GSYİH’nin yıllık bazda %2,7 oranında bir daralma kaydetmesini bekliyoruz. Medyan beklentinin ise %2,5 daralma yönünde olduğu görülüyor. Buna ek olarak 2019 GSYİH tahminimizi %1,5 büyümeden %0,3 daralmaya revize ettik. Piyasa beklentisinin de %0,1 daralma yönünde olduğu görülüyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN