Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (30.04.2019)

Türk lirası dün dolar karşısında değer kazanırken, USDTRY paritesi gün içerisinde 5,96 seviyesi üzerinden 5,92’ye doğru geriledi. Kurdaki gerilemede, 98 seviyesi altına inerek görece zayıf bir seyir izleyen dolar endeksi ve daha stabil bir görünüm ortaya koyan TL etkili oldu. Ancak, USDTRY paritesindeki geri çekilmenin kalıcı olamadığını ve kurun kısa süre içerisinde yeniden 5,95 seviyesi üzerine dönüş yaptığını gördük.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,95 seviyesi üzerinde hareket ediyor. Dolar endeksi 98 seviyesi altında seyrederken, gelişen ülke para birimlerinde satıcılı bir seyrin hakim olduğu görülüyor. Asya seansında Çin’den gelen PMI verileri piyasa beklentilerinin altında kalarak gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratmış durumda. Teknik göstergeler, kurdaki yükseliş eğiliminin sürdüğünü işaret etmekte. Bununla birlikte kurun 5,90 seviyesi üzerindeki hareketini sürdürmesini bekliyoruz. Kurun kısa vadede 5,93 – 5,97 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekle birlikte, 5,97 seviyesinin aşılması durumunda yükseliş hareketinin 6 seviyesine doğru hızlanabileceğini düşünüyoruz.

Bugün yurt içi piyasalarda saat 10:30’da TCMB Çeyrek Dönemli Enflasyon Raporu açıklanacak. Raporla ilgili olarak TCMB Başkanı Çetinkaya’nın sunum yapması, ardından bir soru & cevap seansı yönetmesi bekleniyor. Söz konusu rapor çerçevesinde TCMB’nin enflasyon tahmin patikası ve varsayımlarındaki olası değişimleri yakından takip edeceğiz. TCMB bugün ayrıca saat 14:00’da toplantı tutanaklarını da yayınlayacak. Bugün ayrıca Euro Bölgesinden gelecek olan büyüme ve Almanya’dan gelecek olan enflasyon verileri, euro ve dolar endeksindeki kısa vadeli görünüm açısından oldukça önemli olacak. Bunların yanı sıra, yarın akşam Türkiye saatiyle 21:00’da açıklanacak olan FOMC kararı da dolar endeksi ve kurdaki kısa vadeli görünüm açısından önemli olacak.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN