Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (30.03.2021)

Küresel tahvillerdeki satış baskısı dün yeniden derinleşirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,72 seviyesi üzerine çıktı. 92,50 seviyesine denk gelen 200 günlük hareketli ortalaması üzerinde tutunmaya devam eden dolar endeksi ise haftanın ilk işlem gününde yükselişini 92,96 seviyesine taşıdı ve Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini test etti. Bu gelişmeler çerçevesinde gelişmekte olan ülke para birimleri haftanın ilk işlem gününde satıcılı bir seyir izlerken, Türk lirasının dolar karşısında %1,25’lik değer kaybı ile en zayıf performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğu kaydedildi. Bununla birlikte 8,2159 seviyesine kadar yükselen USDTRY paritesi, günü 8,20 seviyesi üzerinde tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 470,24 baz puana yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi %18,98 oldu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 8,27 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin ise 92,90 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi getirisi bugün Asya seansında %1,7490 seviyesini test etmesinin ardından bu sabah saatlerinde %1,74 civarında hareket ediyor. Gelişen ülke kurlarındaki satıcılı seyir bu sabah saatlerinde etkili olmaya devam ederken, TL’nin en zayıf performans gösteren gelişen ülke para birimi konumunda bulunmayı sürdürdüğünü görmekteyiz.

Kurdaki teknik görünüme baktığımızda: USDTRY paritesinin 8,20 desteği üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda 8,32 ve 8,40 dirençlerini takip edeceğiz. Kurun 8,20 desteği altına gerilemesi durumunda ise 8,1245, 8,04 ve 8 destekleri izlenecek.

Bugün yurt içi piyasalarda açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Mart Ayı Tüketici Güven Endeksi, Almanya Mart Ayı Öncü TÜFE verileri, ABD Ocak Ayı FHFA Konut Fiyat Endeksi, ABD Mart Ayı Conference Board Tüketici Güven Endeksi ve NY Fed Başkanı Williams’ın Konuşması takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN