Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (29.07.2019)

USDTRY paritesi, dolar endeksindeki sert yükseliş eğilimine rağmen TL’de etkili olmaya devam eden pozitif ayrışma ile birlikte, Cuma günü 5,6180 – 5,6850 seviyeleri arasında seyretti. Dolar endeksi Cuma günü 98,08 seviyesini test ederek Mayıs ayından bu yanaki zirvesine yükselirken, gelişen ülke para birimleri dolardaki güçlenme ile değer kaybetti. Ancak Türk lirasının gelişen ülke para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimleri arasında yer aldığın gördük.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,66 seviyesi civarında hareket ediyor. Gelişen ülke para birimlerinde hafif satılıcı bir seyir gözlemlenirken, Türk lirasının gelişen ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer aldığını ve TL’deki pozitif ayrışmanın etkisini bir miktar yitirdiğini görüyoruz. Bu noktada, teknik olarak, USDTRY paritesinin haftalık grafiğindeki orta vadeli yükseliş kanalının alt çizgisi (kanal desteği) üzerindeki seyrini takip ediyoruz (kanal desteğindeki hareket aşağıdaki grafik üzerinden görülebilir). Kurun kanal sınırında tutunması durumunda 5,60 – 5,70 bandından yönünü yukarı çevirmesi beklenebilir. Aksi taktirde, yani kanalın aşağı yönlü kırılması durumunda ise mevcut geri çekilme hareketi 5,50’li seviyelere kadar sürebilir. Kurun kanal sınırında tutunup tutunamayacağı konusunda bu haftaki Fed açıklamaları belirleyici olacak. Kısa vadeli görünüme baktığımızda ise, teknik göstergelerin kurun bugün içerisinde 5,62 – 5,69 seviyeleri arasında hareket edebileceğini işaret ediyor.

Bugün yurt içi ve yurtdışı piyasalarda takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Kurdaki genel görünüm açısından bu hafta açıklanacak lan Fed toplantı kararı oldukça önemli olacak. Bu hafta Salı günü başlayacak ve Çarşamba günü sona erecek olan Fed toplantı kararı, Çarşamba günü Türkiye saatiyle 21:00’da açıklanacak. 21:30’da ise Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısı gerçekleşecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN