Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (26.03.2020)

Fed’in Pazartesi günü açıkladığı yeni teşvik paketi sonrasında hafta başından bu yana sert satış baskılarına maruz kalan dolar endeksi, geri çekilme hareketine dün de devam ederek düşüşünü dördüncü güne taşıdı. Dün gün içerisinde 100,84 seviyesine kadar inen endeks, bugün Asya seansında 100,61 seviyesini test etti. Dolar endeksinde hızlanan geri çekilme ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri dün primli seyrederken, USDTRY paritesi 6,3823 seviyesine kadar inerek yaklaşık son bir haftanın en düşük seviyesini test etti.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,45 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde genel olarak alıcılı bir seyir olduğunu ancak Türk lirasının dolar karşısında en zayıf performans gösteren para birimi konumunda yer aldığını görüyoruz. Teknik görünüme bakacak olursak, Salı günü yaşanan sert geri çekilmenin ardından USDTRY paritesinin günlük grafiğinde dün itibarıyla bir doji formasyonu oluşmuş olduğu görülüyor. Bir “dönüş” formasyonu olan doji, kurda bu hafta yaşanan geri çekilme hareketinin 6,35 – 6,40 bandında sınırlanabileceğini ve fiyatların yeniden yukarı çevirerek 6,50 seviyesi üzerini hedef alabileceğinin sinyalini veriyor.

Bu noktada, piyasada artan volatilite nedeniyle teknik göstergelerin zaman zaman sağlıklı sonuçlar üretemediğini ve bu tip yüksek oynaklık dönemlerinde teknik göstergelerin ürettikleri sinyallerin doğru çalışmayabileceğini belirtmemizde fayda var.

Bugün yurt içi piyasalarda 13 – 20 Mart haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri & para ve banka istatistikleri açıklanacak. Yurt dışında ise Almanya Nisan Ayı GfK Tüketici Güven Endeksi, İngiltere Şubat Ayı Aylık Perakende Satışlar, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD 4Ç19 GSYİH Çeyreklik Büyüme Oranı, Tüketici Harcamaları ve Çeyreklik Çekirdek Tüketici Harcamaları verileri takip edilecek.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin