Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (26.02.2021)

ABD tahvillerindeki satış dün önemli ölçüde hızlanırken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,60’ın üzerine yükselerek son bir yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine çıktı. ABD tahvil getirilerinde hızlanan yükseliş eğilimi gelişmekte olan para birimleri üzerindeki baskının önemli ölçüde artmasına neden oldu. Dün gelişen ülke para birimlerinde sert satıcılı bir seyir izlenirken, Türk lirasının dolar karşısında %2,5’in üzerinde bir kayıpla en zayıf performans kaydeden ikinci gelişen ülke para birimi olduğu takip edildi.

Bununla birlikte USDTRY paritesi 7,44 seviyesi üzerini test etmesinin ardından günü 7,3538 seviyesinden yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 297,57 baz puana yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi %13,27’ye çıktı. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,4245 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin ise 90,40 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor.

USDTRY dün gerçekleştirdiği sert yükseliş hareketi ile birlikte 200 günlük hareketle ortalaması üzerine çıktı. Kısa vadeli teknik göstergeler kurdaki yukarı yönlü eğilimin sürdüğünün sinyalini veriyor. USDTRY paritesinin, mevcut durumda 7,38 seviyesi civarında denk gelen 200-günlük hareketli ortalaması üzerinde tutunması durumunda yükseliş eğiliminin kısa vadede 7,50 seviyesine doğru devam etmesi beklenebilir.

Bugün yurt içinde Ocak Dış Ticaret verileri açıklanacak. Yurt dışında ise ABD’den gelecek olan Ocak ayı Kişisel Gelir & Kişisel Harcamalar ve ABD Şubat Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi (Nihai) verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN