Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (25.11.2021)

Türk lirasındaki değer kaybının dün durulduğu ve kurun son 11 günlük yükselişin ardından dünü düşüşle tamamladığı takip edildi. ABD’den gelen güçlü veriler ve FOMC üyelerinin Aralık’ta tapering’in hızlandırılmasını tartışabileceğini ortaya koyan FOMC tutanakları ile birlikte dolar endeksi 96,90 seviyesi üzerine ulaşırken, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %1,69 seviyesi üzerine ulaştı. Bu çerçevede gelişen ülke para birimlerinde dün satıcılı bir seyir izlenirken, Türk lirasının dolar karşısında %7,28 oranında değer kazandığı ve en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğu görüldü. Bununla birlikte 13 seviyesi üzerinden yönünü aşağı çeviren USDTRY paritesi, 11,58’li seviyelere kadar gerilemesi sonrasında günü 11,9535 seviyesinden düşüşle kapattı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 477,32 baz puana inerken, 10 yıllık tahvil faizi ise %21,10’dan %21,02’ye geriledi.

Bu sabah erken kotasyonlarda gelişen ülke para birimlerinde karışık bir seyir hakimken, TL’nin dünkü hızlı toparlanmasının ardından gelişen ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer aldığı takip ediliyor. USDTRY paritesi ise 11,95 seviyesinde bulunuyor. Kurda son dönemde artan volatilite ve gelinen rekor seviyeler nedeniyle teknik göstergelerin sağlıklı sonuçlar üretmediği bir dönem içerisindeyiz. Dün görülen geri çekilmeye rağmen, güçlü dolar endeksi ve TL’deki negatif ayrışma ile birlikte, genel görünüm itibariyle kurdaki görece yüksek seviyelerin korunduğunu görüyoruz. Yüksek volatilitenin devam etmesi durumunda kurda gün içi geniş işlem aralığının etkili olmaya devam etmesi beklenebilir.

Bugün yurt içinde 12 – 19 Kasım haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklanacak. Yurt dışında ise Almanya’dan gelecek olan büyüme verileri izlenecek. Bugün Şükran Günü nedeniyle ABD’de piyasalar kapalı olacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!