Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (25.02.2021)

Türk lirasındaki negatif ayrışmanın devam etmesi ile birlikte USDTRY paritesindeki yükseliş eğiliminin de hız kazandığı takip edildi. Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir seyir hakimken, TL’nin dolar karşısında %0,8 değer kaybettiği ve en zayıf performans gösteren gelişen ülke para birimi konumunda olduğu görüldü. Bununla birlikte USDTRY paritesi 7,25 seviyesi üzerini test ederek yaklaşık son 1 ayın zirvesine çıktı. Gün içerisinde 7,0712 – 2,2502 seviyeleri arasında hareket eden USDTRY paritesi günü 7,1688 seviyesinden yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 293,41 baz puan olurken, 10 yıllık tahvil faizi %13,17’ye yükseldi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,1650 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin ise 90,02 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor. USDTRY dün gerçekleştirdiği sert yükseliş eğilimi ile birlikte Kasım ayının başından bu yana devam ettirdiği düşüş trendini yukarı yönlü kırdı. Kısa vadeli teknik göstergeler, bu kırılma hareketi ile birlikte kurdaki aşağı yönlü eğilimlerin sınırlanabileceğinin sinyalini veriyor. Teknik göstergelerin işaret ettiği üzere USDTRY’deki düşüş eğiliminin sınırlanması durumunda kısa vadede 7,10 – 7,30 bandında bir hareket görülebilir. Ancak kurun 7,10 seviyesi üzerinde tutunmakta başarısız olması durumunda yeniden 7 seviyesine doğru bir geri çekilme hareketi görmeyi bekleyebiliriz.

Bugün yurt içinde Şubat Ekonomik Güven Endeksi ile 12 – 19 Şubat haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklanacak. Yurt dışında ise Almanya Mart Ayı GfK Tüketici Güven Endeksi, Euro Bölgesi Şubat Ayı Tüketici Güven Endeksi (Öncü), ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, ABD Ocak Ayı Öncü Dayanıklı Mal Siparişleri verileri, ABD 4Ç20 GSYİH Büyüme Oranı & Tüketici Harcamaları & Çekirdek PCE verileri (İkinci Okuma), ABD Ocak Ayı Aylık Bekleyen Konut Satışları, ABD Şubat Ayı Kansas Fed İmalat Endeksi ve bölgesel Fed Başkanları’nın konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN