Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (24.05.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

TCMB, dün akşam saatlerinde düzenlediği ara toplantı ile birlikte Geç Likidite Penceresi’nde 300bp artırıma giderek faizi %13,50’den %16,50’ye yükseltti. Haftalık repo ve gecelik borç verme faiz oranları ise sırasıyla %8 ve %9,25’te sabit tutuldu. USDTRY paritesi dün gün içerisinde en yüksek 4,9282 seviyesine çıkarak hızlı bir yükseliş kaydetmişti. TCMB’nin toplantı kararının hemen öncesinde 4,89’lu seviyelerde hareket eden USDTRY paritesi, kararın açıklanmasının ardından sert bir geri çekilme gerçekleştirerek 4,55 seviyesi altına geriledi. TCMB’nin dünkü faiz hamlesinin kurdaki kısa vadeli oynaklığı kontrol altına almak adına yeterli olacağı görüşündeyiz. Bununla birlikte kurdaki geri çekilme hareketinin 4,45 – 4,50 bandı altına sarkmakta zorlanabileceğini düşünmekle birlikte, kurun kısa vadede 4,80 seviyesi altında hareket etmesini bekliyoruz. Ancak ilerleyen  dönemlerdeki gidişat, piyasada oluşacak olan beklentilere ve TCMB’nin 7 Haziran toplantısındaki adımlarına bağlı olacaktır.

USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 4,6251 seviyesinden işlem görüyor. Paritede rekor seviyelere yakın bir bölgede bulunulduğundan dolayı yukarı yönlü hareketleri sınırlayabilecek güçlü bir direnç veya düşüş hareketlerinde destek görevi görebilecek önemli bir seviyemiz bulunmuyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin