Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (24.02.2021)

Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında %1,26’lık değer kaybı ile en kötü performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğu ve olumsuz ayrıştığı görüldü. Bununla birlikte USDTRY paritesi gün içinde 7,1163 seviyesine kadar yükselmesinin ardından günü 7,1057 seviyesinden yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 294,34 baz puana yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi %13,06 oldu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,09 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin ise 90,10 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde karışık bir seyir izlenirken Türk lirasının ise dolar karşısında en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi konumunda olduğu gözlemleniyor.

Teknik görünüme baktığımızda kısa vadeli düşüş kanalının üst çizgisine, yani kanal direncine denk gelen 7,13 seviyesinin yukarı yönlü hareketleri sınırlayabilecek önemli bir direnç seviyesi olarak ön plana çıktığını görüyoruz. USDTRY paritesinin 7,13 seviyesini aşamaması durumunda aşağı yönlü bir geri çekilme hareketi gerçekleştirebileceği görüşündeyiz.

Teknik göstergeler USDTRY paritesinin bugün içerisinde 7 – 7,13 bandında işlem görebileceğinin sinyalini veriyor. Ancak bu noktada, 7,13 seviyesini aşılması durumunda kurdaki yükseliş eğiliminin hız kazanabileceğini belirtmemizde fayda var.

Bugün yurt içinde takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise Almanya 4Ç20 GSYİH büyüme verileri, ABD Ocak Ayı Yeni Konut Satışları, bölgesel Fed Başkanlarının konuşmaları ve Fed Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Sunumu takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN