Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (23.02.2021)

Haftanın ilk işlem gününde Türk lirasındaki olumsuz ayrışma ön plana çıktı. Türk lirası gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en zayıf performans gösteren dördüncü para birimi olurken, USDTRY paritesinin ise 7,08 seviyesi üzerine yükseldiği takip edildi. Gün içerisinde 6,9574 – 7,0880 seviyeleri arasında hareket eden USDTRY paritesi günü 7,0203 seviyesinden yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 290,39 baz puana yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi %13,05 oldu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,0180 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin ise 89,99 seviyesinde hareket ettiği ve görece zayıf seyrini koruduğu takip ediliyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde hafif alıcılı bir seyir izlenirken Türk lirasının ise orta sıralarda yer aldığı ve dolar karşısında yatay bir seyir ortaya koyduğu görülüyor. Kısa vadeli trend ve momentum göstergeleri bize USDTRY paritesinin bugün içerisinde 7 seviyesi üzerinde tutunma çabası içerisinde olabileceğinin ve 7 – 7,10 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içinde Hazine ihaleleri izlenecek. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Ocak TÜFE verileri, ABD Şubat Ayı Richmond Fed İmalat Endeksi, ABD Şubat Ayı Conference Board Tüketici Güven Endeksi ve Fed Başkanı Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi Sunumu takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN