Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (22.08.2019)

USDTRY paritesi dün dar bir bant içerisinde işlem gördü.

5.70-73 bandında hareket eden paritenin bu sabah itibariyle 5,727 seviyesinde yatay bir seviyeyi işaret ettiği görülüyor. Yurtdışında gözlerin ABD’de bugün başlayacak olan Jackson Hole toplantılarında olduğu ve beklentilerin bu toplantılara ilişkin olarak giderek arttığı takip ediliyor. Gelişmekte olan ülke kurları arasındaki karşılaştırmalara baktığımızda hafta başından beri süren olumsuz ayrışmanın dünkü işlemler içerisinde bir miktar durulduğu izlenimi alındı. Bu sabah itibariyle bakıldığında ise özellikle FOMC tutanakları sonrasında GoÜ kurlarının dolar karşısında bir miktar güç kaydettiği dikkat çekiyor.

FOMC tutanakları içerisinde faiz indiriminin bir döngünün başlangıcından ziyade bir ara dönem ayarlaması olarak nitelendirilmesi piyasalarda ileriye yönelik beklenen faiz indirimleri tarafında bir belirsizlik yaratmaya devam etti. Hatırlanacağı üzere Temmuz ayı sonundaki FOMC toplantısı sonrasında FED Başkanı Powell’ın gerçekleştirdiği basın konferansında da söz konusu faiz indirimin bir döngünün başlangıcı olmadığı vurgusu ön plana çıkmıştı. Bu çerçevede üyeler arasında bir anlaşmazlık resmi altında FOMC tutanaklarının gelecek dönem kararları çerçevesinde net bir mesaj vermekten uzak olduğu görülüyor. Bu durum aslında bugün başlayacak olan Jackson Hole toplantılarını daha önemli hale getiriyor. Piyasalar Powell’ın yarın Türkiye saatiyle 17:00’de gerçekleştirilecek konuşmasını yakın takibe aldı. Bugün ise yurtiçinde önemli bir veri takvimi bulunmazken, yurtdışıdan ECB’den gelecek olan toplantı tutanaklarının piyasalar tarafında hareketlilik yaratabileceğini düşünüyoruz.

Bütün bu gelişmeler çerçevesinde bu sabah Dolar karşısından zayıf performans gösteren GoÜ kurları çerçevesinde 5.72-75 bandının takip edileceğini düşünüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN