Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (22.05.2020)

Para Politikası Kurulu politika faizini 50 baz puan düşürerek %8,75’ten %8,25’e indirme kararı aldı. Piyasa medyan beklentisi ve kurum tahminimiz de 50 baz puan indirim yönündeydi. Böylece geçen yılın Temmuz ayından beri toplam faiz indirimi 1575 baz puana ulaştı. Bir sonraki PPK toplantısı 25 Haziran’da gerçekleştirilecek. Piyasalarda 50 baz puanlık bir faiz indirimi önemli ölçüde fiyatlanmış olduğundan, faiz karar öncesinde 6,81 seviyesinde olan USDTRY paritesi kararın ardından 6,7850 seviyesine doğru geriledi. Dolayısıyla ilk reaksiyonun TL pozitif olduğunu takip ettik. USDTRY paritesi günün geri kalanında ise 6,78 – 6,81 seviyeleri arasında dalgalandı.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,7940 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi dün 99 seviyesinden 99,50 seviyesine doğru hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Dolar endeksindeki hızlı yükseliş hareketi sonrasında bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde satıcılı bir seyir hâkim. Ancak Türk lirasının dolar karşısında en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğu ve olumlu ayrıştığı dikkat çekiyor. Teknik gösterge ve formasyonlar USDTRY paritesinin kısa vadede 6,75 – 6,85 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içi piyasalarda Hazine’nin düzenleyeceği 6 ay vadeli kira sertifikası ihracı ve 6 ay ay vadeli Hazine bonosu ihalesi, Mayıs Reel Sektör Güven Endeksi & KKO verileri ve Nisan yabancı ziyaretçi sayısı verileri takip edilecek. Yurt dış piyasalarda ise İngiltere Nisan ayı Perakende Satışlar verileri ile Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları izlenecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN