Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (22.02.2021)

Dolar endeksi haftanın son işlem gününde zayıf bir seyir izledi. Gün içerisinde 90,65 seviyesinden 90,17 seviyesine gerileyen dolar endeksi, günü 90,36 seviyesinden düşüşle tamamladı. Cuma günü gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir seyir hakimken, Türk lirasının ise dolar karşısında %0,22’lik değer kazancı ile hafif pozitif ayrıştığı takip edildi. Bununla birlikte gün içerisinde 6,9481 – 7,0036 bandında işlem gören USDTRY paritesi günü 6,9763 seviyesinden yatay bir seyirle kapattı.

Türkiye 5 yıllık CDS primi 285,03 baz puana gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi %13,02 oldu. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,98 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin ise 90,32 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde satıcılı bir seyir izlenirken, Türk lirasının ise en zayıf performans gösteren gelişen ülke para birimleri arasında yer aldığı görülüyor. Kısa vadeli teknik göstergeler USDTRY paritesinin kısa vadede 6,90 – 7,10 bandında işlem görebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içinde Hazine ihalesi, Şubat Reel Sektör Güven Endeksi & KKO ve Ocak Yabancı Ziyaretçi verileri açıklanacak. Yurt dışında ise Almanya Şubat Ayı IFO İş Güveni Endeksi, ABD Ocak Ayı Chicago Fed İmalat Endeksi, ABD Ocak Ayı Conference Board Öncü Gösterge verisi ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Konuşması izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN