Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (21.09.2020)

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü 92,80 seviyesine doğru gerileyen dolar endeksi, Cuma günü düşüşüne ara vererek 92,76 – 93 bandında dalgalı bir seyir izledi ve günü sınırlı bir yükselişle tamamladı. Cuma günü gelişmekte olan ülke para birimlerinde zayıf bir seyir hakimken, Türk lirasının orta sıralarda yer aldığı görüldü. 7,58 seviyesi üzerini test eden USDTRY paritesi günü yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 529,18 baz puana çıkarken, AOFM %10,39 seviyesinde oluştu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,5640 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde alıcılı bir seyir izlenirken, Türk lirasının ise dolar karşısında zayıf bir performans ortaya koyduğu görülüyor. Dolar endeksi ise 92,85 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, USDTRY paritesi kısa vadeli bir yükseliş kanalı içerisinde hareket ediyor. Kısa vadeli teknik göstergeler USDTRY paritesinin kısa vadede 7,50 – 7,60 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içi piyasalarda Eylül Tüketici Güven Endeksi ile Hazine’nin düzenleyeceği ihaleler takip edilecek. Yurt dışında ise ABD Ağustos Ayı Chicago Fed İmalat Endeksi verisi açıklanacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN