Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (20.11.2020)

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini %10,25’den %15’e yükseltirken gerek kurum beklentimiz gerekse medyan beklenti doğrultusunda bir karar aldı. Buna ek olarak tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verilerek, operasyonel çerçevede sadeleştirmeye gidildi. TCMB faiz kararının piyasa üzerindeki etkisinin oldukça pozitif olduğu takip edildi. Kararın ardından USDTRY paritesi 7,52 seviyesi altını test ederek yaklaşık son iki ayın en düşük seviyesine inerken, 10 yıllık tahvil faizinin ise %12’nin altına geldiği görüldü.

Dün gelişen ülke para birimlerinde karışık bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında %2’nin üzerinde değer kazanımı ile en iyi performans gösteren para birimi oldu. Türkiye 5 yıllık CDS primi 375,27 baz puana gerilerken, AOFM ise %14,87’ye yükseldi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,55 seviyesinden işlem görüyor. Kurdaki düşüş eğiliminin devamı açısından 100 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 7,50 seviyesinin aşağı yönlü kırılması büyük önem taşıyor. En son Kasım 2019’da test edilen 100 günlük hareketli ortalamanın güçlü bir destek bölgesi olduğunu görüyoruz. Bu ortalamanın aşağı yönlü kırılması durumda, teknik göstergelerin işaret ettiği üzere kurdaki düşüşün 7,20 seviyesine doğru devam etmesi beklenebilir. Aksi takdirde, yani kurun 7,50 üzerinde tutunması durumunda ise kısa vadede 7,50 – 7,70 seviyeleri arasında bir bant hareketi görmeyi bekleyebiliriz.

Bugün yurt içinde Kasım Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Yurt dışında ise İngiltere Ekim Ayı Perakende Satışlar verileri, Euro Bölgesi Kasım Ayı Tüketici Güven Endeksi (Öncü) ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Konuşması takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN