Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (20.09.2019)

USDTRY paritesi dün kısmen, gün içi hedef olarak belirlediğimiz 5,65 – 5,7150 bandı içerisinde hareket etmiş olsa da, Asya seansı içerisinde 5,72 seviyesi üzerini test ederek hedef bandımızın bir miktar üzerine çıktı. ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Michael Pillsbury’nin yakın zamanda bir ticaret anlaşmasına varılmaması halinde Başkan Trump’ın Çin ile devam eden ticaret savaşını tırmandırmaya hazır olduğunu belirtmesi, ABD – Çin arasında bir ticaret anlaşmasına varılabileceğine ilişkin umutları azalttı.

Bununla birlikte dolar endeksi değer kaybederek 98,50 seviyesi yakınından 98,20 seviyesine doğru geri çekildi. Ancak, dolar endeksindeki düşüşe rağmen, TL’de ektili olan negatif ayrışma ile birlikte USDTRY paritesi akşam saatlerinden bu yana 5,70 seviyesi üzerinde seyretmekte. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,7220 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi 98,22 seviyesi civarında görece zayıf seyrine devam ederken, gelişen ülke para birimlerinde dolar endeksindeki zayıflamaya paralel olarak olumlu bir seyrin hâkim olduğunu görüyoruz.

Ancak Türk lirasının bu sabah saatlerinde, dolar karşısında ne kötü performans gösteren gelişen ülke para birimleri arasında yer aldığı görülüyor. Bu noktada, teknik göstergeler, USDTRY’nin ,75 seviyesini yukarı yönlü kırmakta zorlanabileceğini işaret ediyor. Bununla birlikte kurun bugün 5,75 seviyesi altında kalmasını ve gün içerisinde 5,67 – 5,75 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz.Bugün Almanya Ağustos Ayı ÜFE verileri, Euro Bölgesi Eylül Ayı Tüketici Güven Endeksi verisi ve Boston Fed Başkanı Rosengren’in konuşması (FOMC’de oy sahibi) yakından izlenecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN