Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (20.05.2019)

Küresel risk iştahındaki kırılganlık ve TL varlıklarına yönelik zayıf risk algısı, TL üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemi alımına yönelik devam eden haber akışı ve ABD – Türkiye arasındaki ilişkilere yönelik artan endişeler TL üzerinde baskı yaratmakta. Bunun yanı sıra, ABD – Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı ve ABD – İran arasında tırmanmakta olan siyasi gerilim, küresel piyasalarda risk algısı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,06 seviyesi üzerinde hareket ediyor. Cuma günü 98 seviyesi üzerine yükselmesinin ardından dolar endeksinin bu seviye üzerinde tutunmaya devam ettiğini görmekteyiz. Zayıf risk algının yanında dolar endeksindeki yükselişin de kurda etkili olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan petrol fiyatlarındaki güçlü görünümün sürdüğünü ve Brent petrolün varil başına 63$ seviyesi üzerinde tutunmakta olduğunu görüyoruz.

Tüm bu gelişmelerin etkisi ile birlikte, TL üzerindeki baskının devam edebileceğini ve kurun kısa vadede 6,10 seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz. Bugün Almanya’dan gelecek olan ÜFE ve ABD Nisan Ayı Chicago Fed İmalat Endeksi verileri izlenecek. Hafta içerisinde ise Fed (Çarşamba) ve Avrupa Merkez Bankası (Perşembe=) toplantı tutanakları ve PMI verileri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN