Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (19.02.2021)

Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmeme kararı alarak %17 seviyesinde sabit tuttu. Karar, piyasa medyan beklentisi ve kurum beklentimiz doğrultusunda gerçekleşti. PPK kararının ardından USDTRY’nin 6,95’li seviyelerden 6,92’ye doğru gerilediği takip edildi.

Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir seyir hakimken, Türk lirası dolar karşısında yatay bir seyir izleyerek gelişen ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer aldı. Gün içinde 6,9223 – 7,0103 bandı içerisinde seyreden USDTRY paritesi ise günü 6,9652 seviyesinden tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 287,81 baz puana yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi %13,04 oldu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,9860 seviyesinden işlem görüyor. Dün, hafta başındaki kazançlarının bir kısmını silen ve günü 90,59 seviyesinden düşüşle tamamlayan dolar endeksi ise bu sabah saatlerinde 90,60 seviyesinde hareket ediyor.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir seyir izlenirken, Türk lirasının orta sıralarda yer aldığı takip ediliyor. Kısa vadeli teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda USDTRY paritesinin kısa vadede 6,90 – 7,10 bandında işlem görebileceğine ilişkin beklentimizi korumaktayız.

Bugün yurt içinde Fitch Kredi Notu Değerlendirmesi takip edilecek. Yurt dışında ise Avrupa ve ABD’den gelecek olan Şubat ayı öncü PMI verileri ile ABD Ocak Ayı Güncel Konut Satışları verisi takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN