Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (18.11.2019)

Cuma günü ABD’den gelen Sanayi Üretimi verileri piyasa beklentilerinin altında kalırken, dolar endeksinin değer kaybetmesine neden oldu. Sanayi Üretimi verileri sonrasında 98,20 seviyesi üzerinden düşüşe geçen dolar endeksi, 98 seviyesi altına kadar indi ve yaklaşık son iki haftanın en sert günlük düşüş hareketini gerçekleşti. Ancak, dolar endeksindeki sert geri çekilmeye rağmen, USDTRY’deki tepkinin görece sınırlı olduğunu gördük. UYSDTRY paritesi Cuma günü 5,73 – 5,77 seviyeleri arasında hareket etti.

Kısa vadeli hedef bandımız olan 5,70 – 5,80 aralığında hareket etmeye devam eden USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,7585 seviyesinden işlem görüyor. Yaklaşık son iki haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından dolar endeksi ise bu sabah saatlerinde 97,90 seviyesinden işlem görüyor. Çin Merkez Bankasının, büyümeye yönelik artan endişeler ve geçtiğimiz hafta Çin’den gelen zayıf veriler sonrasında güveni artırmak için kısa vadeli açık piyasa işlemlerinde borçlanma maliyetlerini düşürmesi sonrasında gelişmekte olan ülke para birimlerinde pozitif bir seyrin hâkim olduğunu görüyoruz. Ancak TL, gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrışmakta. Teknik göstergelerin verdiği sinyaller çerçevesinde, kurun kısa vadede 5,70 – 5,80 seviyeleri arasındaki bant hareketini sürdürmesini beklemekteyiz.

Bugün yurt içi piyasalarda Ekim ayı Konut Satışları ve Eylül ayı Konut Fiyat Endeksi verileri açıklanacak. Yurt dışında ise önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN