Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (18.09.2020)

Fed kararının ardından 93,50 seviyesi üzerini test eden dolar endeksi dün kazançlarını silerek yeniden 93 seviyesi altına indi. 92,80 seviyesine doğru gerileyen dolar endeksi günü düşüşle tamamladı. Dolar endeksindeki geri çekilmeye rağmen, piyasalarda azalan risk iştahının etkisi ile birlikte dün gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir seyir hakimdi. Türk lirasının ise dolar karşısında en fazla değer kaybeden ikinci para birimi olduğu görüldü. Bununla birlikte 7,56 seviyesi üzerini test eden USDTRY paritesi günü yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 523,93 baz puana çıkarken, AOFM %10,41’e yükseldi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,55 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde hafif alıcılı bir seyir izlendiği, Türk lirasının ise dolar karşısında yatay hareket etiği görülüyor. Dolar endeksi ise 92,95 seviyesinden işlem görüyor. Kısa vadeli teknik göstergeler USDTRY paritesinin dünkü yükselişin ardından 7,50 – 7,55 bandında dalgalanabileceğinin sinyalini veriyor. Ancak diğer yandan momentum göstergelerinin 7,55 – 7,56 bandının aşılması durumunda yükselişin devam edebileceğini işaret ettiğini belirtmekte fayda var.

Bugün yurt içi piyasalarda TCMB Eylül Beklenti Anketi açıklanacak. Yurt dışında ise İngiltere Ağustos Ayı Perakende Satışlar, ABD Eylül Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi (Öncü) ve ABD Ağustos Ayı Conference Board Öncü Gösterge verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN