Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (18.02.2021)

Dün ABD’den gelen olumlu verilerin de etkisi ile birlikte 91,05 seviyesine kadar yükselen dolar endeksi, günü 90,94 seviyesinden yükselişle tamamladı. Gelişmekte olan ülke para birimleri dün dolar endeksindeki güçlenmeye paralel olarak değer kaybetti. TL’ni ise dolar karşısında yatay seyrederek pozitif ayrıştığı ve en iyi performans kaydeden ikinci gelişen ülke para birimi olduğu takip edildi. Bununla birlikte gün içinde 6,96 – 9,06 bandı içerisinde seyreden USDTRY paritesi günü 6,9655 seviyesinden düşüşle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 293,25 baz puana yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi %13,10 oldu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,9760 seviyesinden işlem görüyor. Güçlü görünümünü koruyan dolar endeksi ise 90,93 seviyesinde hareket ediyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde yatay bir seyir izlenirken, Türk lirasının orta sıralarda yer aldığı takip ediliyor. Kısa vadeli teknik göstergeler USDTRY paritesinin bugün içerisinde 6,90 – 7,10 bandında işlem görebileceğinin sinyalini veriyor. USDTRY paritesindeki görünüm açısından bugün gerçekleşecek olan PPK toplantısı önemli olacak. Politika faizinin %17 seviyesinde sabit kalması yönünde bir tahminimiz olmasına rağmen, bir artırım ihtimalini de göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyoruz. Bugünkü toplantı sonucunda politika faizinde bir artırıma gidilmesi durumunda kurda 7 seviyesi altındaki hareketin daha kalıcı bir hale geldiği ve kurun 6,90 seviyesine doğru gerilediği takip edilebilir.

Bugün yurt içi piyasalarda Şubat Tüketici Güven Endeksi, Aralık Kısa Vadeli Dış Borç Stoku verileri, 5 – 12 Şubat haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri ve Para Politikası Kurulu toplantı kararı açıklanacak. Yurt dışında ise ABD Ocak Ayı Yapı Ruhsatları, ABD Ocak Ayı Konut Başlangıçları, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, ABD Şubat Ayı Philadelphia Fed İmalat Endeksi, Euro Bölgesi Şubat Ayı Tüketici Güven Endeksi (Öncü) verileri ve bölgesel Fed Başkanlarının konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN