Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (18.02.2020)

Cuma günü gerçekleştirdiği günlük kapanış ile birlikte (6,0548) 6,05 direnç seviyesini yukarı yönlü kırmayı başaran USDTRY paritesi, yeni haftanın ilk işlem gününde 6,04 – 6,0545 seviyeleri arasında dalgalandı. Dolar endeksinde etkisini sürdürmekte olan yükseliş eğilimi ve petrol fiyatlarındaki toparlanmanın sürüyor olması TL varlıklarını olumsuz etkilerken, artan jeopolitik riskler de kurun 6 seviyesi üzerinde tutunmasında rol onuyor.

• Bugün Asya seansında 99,24 seviyesine kadar yükselerek Ekim 2019’un ilk haftasından bu yana en yüksek seviyesine çıkan dolar endeksi, bu sabah saatlerinde 99,20 civarında hareket ediyor.

• OPEC+ koalisyonunun yeni üretim kısıntılarını değerlendirmek üzere acil toplantı yapacağına yönelik beklentilerin etkisi ile birlikte son beş gündür yükseliş eğilimi içerisinde olan Brent petrol, dünü de yükselişle kapatarak yükselişini beşinci güne taşımasının ardından bu sabah saatlerinde 57$ seviyesi üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Kurdaki yukarı yönlü hareketlerin devamlılığı açısından 6,05 direncini yakından takip etmeye devam ettiğimizi belirtmiş, bu seviye üzerinde bir günlük kapanış gerçekleşmesi durumunda kurdaki yükselişin 6,08 – 6,10 bandına doğru hızlanabileceğini geçtiğimiz haftaki bültenlerimizde ifade etmiştik. Perşembe günü 6,05 seviyesi üzerine bir kapanış gerçekleştirmeyi başaramayarak geri çekilen USDTRY paritesi, Cuma gününün 6,0548 seviyesinden tamamlayarak bu seviyeyi yukarı yönlü kırmış oldu. Bu noktada, teknik gösterge ve formasyonların verdiği sinyaller doğrultusunda kurun, 6,05 seviyesi üzerinde gerçekleştirdiği günlük kapanışın ardından yükselişini 6,08 – 6,10 bandına doğru sürdürmesi söz konusu olabilir.

Bugün yurt içi piyasalarda Aralık Konut Fiyat Endeksi açıklanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelecek olan ZEW Ekonomik Büyüme Beklenti Endeksi verileri ise ABD Şubat Ayı New York Empire State İmalat Endeksi verisi takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN