Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (17.02.2021)

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün %1,29 üzerine yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesine çıkarken, getirilerdeki yükselişe paralel olarak yönünü yukarı çeviren dolar endeksi ise dün 90,64 seviyesine kadar yükselmesinin ardından günü 90,50 seviyesinden yükselişle tamamladı. Bununla birlikte dün gelişmekte olan para birimlerinde satıcılı bir seyir izlenirken, Türk lirasının ise dolar karşısında %0,3’lük değer kaybı ile gelişen ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer aldığı takip edildi.

Dün öğle saatlerinde 6,8977 seviyesine kadar gerileyen USDTRY paritesi, günün ilerleyen saatlerinde yönünü yukarı çevirerek 7,0189 seviyesine kadar çıktı. USDTRY paritesi günü 6,9948 seviyesinden yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 290,08 baz puana yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi %13,15 oldu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7 seviyesinden işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün Asya seansında yükselişini daha da hızlandırarak %1,33 seviyesine ulaşırken, dolar endeksi ise yükselişini 90,76 seviyesine taşıdı. Dolar endeksi bu sabah saatlerinde 90,65 seviyesinden işlem görüyor.

Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki satıcılı seyrin devam ettiğini ve TL’nin dolar karşısında %0,21’lik değer kazanıcı ile gelişen ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer almayı sürdürdüğünü görmekteyiz. Teknik göstergeler USDTRY paritesinin kısa vadede 6,90 – 7,10 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

USDTRY paritesindeki geri çekilme eğiliminin devam edip etmeyeceği bakımından paritenin 7 seviyesi altında kalıcı olup olmayacağını yakından izleyeceğiz.

Bugün yurt içi piyasalarda açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Yurt dışında ise ABD’den gelecek olan Ocak Ayı Perakende Satışlar, Ocak Ayı ÜFE verileri, Ocak Ayı Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı verileri ve FOMC Toplantı Tutanakları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN