Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (16.10.2019)

Dün sabahki bültenimizde, 5,9392 seviyesine kadar yükselerek teknik hedef bandımız olan 5,9350 – 5,94 bandına ulaşan USDTRY paritesinin, bu direnç bölgesini yukarı yönlü kırmakta zorlanabileceğini ifade etmiş, 5,9350 – 5,94 bandından aşağı yönlü bir düzeltme hareketi oluşmasını beklediğimizi belirtmiştik. Beklediğimiz aşağı yönlü düzeltmeyi gerçekleştiren USDTRY paritesi, dün 5,8590 seviyesine kadar geri çekildi. ABD Başkanı Trump’ın açıkladığı yaptırımların ABD’li yasa koyucuların taleplerinden daha hafif olması ve piyasalar tarafından önemli bir tehdit olarak algılanmaması TL’deki kayıpların bir kısmının silinmesinde etkili oldu. Ancak, ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik devam eden endişeleri hava, TL varlıklarına yönelik risk algısının zayıf kalmasına neden olmakta.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,9230 seviyesinden işlem görüyor. Gelişen ülke para birimlerinde, Çin’in ABD Kongresi’nin Hong Kong protestocularını destekleyen yasasıyı geçirmeleri durumunda misilleme ile cevap vereceğini açıklaması sonrasında satıcılı bir görünüm hâkim. Bu noktada, ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik olumsuz haber akışının yanı sıra, küresel piyasalarda ABD – Çin arasındaki belirsizlik süreci de TL’deki kazanımların sınırlı kalmasına neden olan faktörler arasında yer alıyor.

Mevcut yüksek volatilite ortamında USDTRY paritesinde de işlem aralığının büyük ölçüde artmış olduğu görülüyor Bu noktada USDTRY paritesinin kısa vadede 5,85 – 5,94 seviyeleri arasındaki geniş bant hareketini sürdürmesini bekliyoruz. Bugün yurt içi piyasalarda Eylül ayına ilişkin Konut Satışları ve Konut Fiyat Endeksi verileri açıklanacak. Yurt dışı piyasalarda İngiltere ve Euro Bölgesinden gelecek olan Eylül Ayı TÜFE verileri, ABD Eylül Ayı Perakende Satışlar verileri ve Fed Bej Kitap Raporu açıklanacak.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!