Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (16.05.2019)

Yurt dışı kaynaklı (Bloomberg News) bir haber akışında, ABD Başkanı Donald Trump AB ve Japonya ile müzakereleri sürdürebilmek için otomobil ithalatına yönelik tarifeleri 6 aya kadar ertelemeyi planladığı belirtildi. Söz konusu haber akışı üzerine dün gelişmekte olan ülke para birimlerinin önemli ölçüde değer kazandığı ve küresel risk iştahındaki gerilemenin kısmen de olsa durulma kaydettiği görüldü. Türk lirası dün gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde dolar karşısında en fazla değer kazanan ikinci para birimi oldu. USDTRY paritesi ise 6,08 seviyesi üzerinden 5,9890 seviyesine geriledi. Ancak kurun, 6 seviyesi altındaki hareketlerinin kalıcı olmakta zorlandığını görüyoruz. Yurt içi gelişmelere ilişkin endişeler ve ABD – Türkiye arasında ilişkilere yönelik gelen haber akışı kurun 6 eviyesi üzerindeki seyrinin devamına neden oluyor.

Bununla birlikte dün kısa süre içerisinde yeniden 6 seviyesi üzerine dönene USDTRYT paritesi, bu sabah saatlerinde 6,03 seviyesi üzerinde işlem görüyor. Bu noktada kurun, önemli bir teknik destek bölgesi olan 5,98 – 6 bandı üzerindeki seyrini korumaya devam etmesini beklemekteyiz. Bugün yurt içi piyasalarda TCMB Mayıs Ayı Beklenti Anketi ve 3 – 10 Mayıs haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve par & banka istatistikleri verilerini takip edeceğiz. Yurt dışı piyasalarda ise ABD’den gelecek olan Konut Başlangıçları, Yapı Ruhsatları, haftalık İşsizlik Başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN