Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (16.05.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Türk lirası ve tahvil faizleri, geçtiğimiz hafta yapılan ekonomi yönetimi toplantılarının ardından oluşan faiz artırım beklentilerinin bozulması ile birlikte dün rekor düşük seviyelere geriledi. TL varlıklarındaki satıcılı görünümün yanı sıra, dolar endeksindeki güçlenme de kurdaki yükselişi besledi. Dün ABD’den gelen olumlu Perakende Satışlar verilerinin ardından dolar endeksi sert bir şekilde yükselişe geçerek 93 seviyesi üzerine yerleşti. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte USDTRY paritesi 4,47 seviyesi üzerine yükselirken, 2 ve 10 yıllık tahvil faizi sırasıyla %17,15 ve %14,81’e yükseldi. Piyasadaki genel beklenti, TCMB’nin 200 – 250 baz
puanlık acil bir faiz artırımı duyurusunda bulunabileceği yönündeydi. Ancak bu beklentilerin büyük ölçüde azaldığı görülüyor. Bu durumun TL üzerinde baskı yaratmaya devam edebileceği görüşündeyiz.

Türk lirasındaki satıcılı seyrin sürmesini ve kurun kısa vadede 4,50 seviyesine doğru yükselişine devam etmesini beklemekteyiz. Bugün ABD’den gelecek olan Sanayi Üretimi, Kapasite Kullanım oranı, Yapı Ruhsatları ve Konut Satışları verileri yakından izlenecek. Ayrıca, FOMC üyesi Bostic’in (oy sahibi) konuşması da takip edilecek. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 4,4485 seviyesinden işlem görüyor. Paritede rekor seviyelere yakın bir bölgede bulunulduğundan dolayı yukarı yönlü hareketleri sınırlayabilecek güçlü bir direnç veya düşüş hareketlerinde destek görevi görebilecek önemli bir seviyemiz bulunmuyor.

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!