Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (16.02.2021)

Dolar endeksi haftanın ilk işlem gününde zayıf seyrini sürdürdü. Gün içerisinde 90,26 – 90,48 bandında işlem gören endeks, günü 90,48 seviyesinden yatay bir seyirle tamamladı. Türk lirası dolar karşısındaki değer kazanımını hızlandırırken, USDTRY paritesi Ağustos ayından bu yana ilk defa psikolojik destek seviyesi olan 7 seviyesinin altına geriledi.

Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinde alıcılı bir seyir hakimken, TL’nin dolar karşısında %1’in üzerinde değer kazanımı ile en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğu takip edildi. Bununla birlikte 7 seviyesi altına gerileyen ve 7,9461 seviyesini test eden USDTRY paritesi, günü 7,9643 seviyesinden düşüşle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 283,92 baz puana gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi %13 oldu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,9480 seviyesinden işlem görüyor. Görece zayıf seyrini sürdüren dolar endeksinin ise 90,28 seviyesinde hareket ettiğini görmekteyiz. Bu sabah saatlerinde paralelinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde alıcılı bir seyir hakimken, Türk lirasının yaklaşık %0,25’lik değer kazancı ile dolar karşısında en iyi performans gösteren ikinci gelişen ülke para birimi konumunda yer aldığı görülüyor.

Teknik olarak USDTRY paritesinin 7 seviyesi altında kalıcı olup olmayacağını yakından izleyeceğiz. Teknik göstergeler TL’deki olumlu ayrışmanın sürmesi durumunda USDTRY paritesindeki geri çekilme hareketinin 6,90 seviyesine doğru devam edebileceğinin sinyalini veriyor. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda USDTRY paritesinin kısa vadede 6,90 – 7 banında hareket edebileceği görüşündeyiz.

Bugün yurt içi piyasalarda Hazine ihaleleri ve Aralık Konut Fiyat Endeksi verisi takip edilecek. Yurt dışında ise Euro Bölgesi 4Ç20 GSYİH Büyüme Oranı, Almanya Şubat Ayı ZEW Ekonomik Büyüme Beklenti Endeksi ve ABD Şubat Ayı New York Empire State İmalat Endeksi verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN