Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (15.02.2021)

Dolar endeksi haftanın son işlem gününde 90,38 – 90,74 seviyeleri arasında işlem görmesinin ardından günü 90,48 seviyesinden sınırlı bir yükselişle tamamladı. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde Cuma günü karışık bir seyir izlenirken, Türk lirasının dolar karşısında en zayıf performans gösteren ikinci para birimi olduğu ve olumsuz ayrıştığı takip edildi. Bununla birlikte gün içerisinde 7,0105 – 7,0480 seviyeleri arasında hareket eden USDTRY paritesi günü 7,0380 seviyesinden sınırlı bir yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 289,90 baz puana gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi ise %12,98 oldu.

Bugün sabah erken kotasyonlarda USDTRY’nin 7,0282 seviyesinde işlem gördüğü takip ediliyor. Dolar endeksinin ise 90,34 seviyesinde hareket ettiğini görmekteyiz. Bu sabah saatlerinde paralelinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde alıcılı bir seyir hakimken, Türk lirasının yaklaşık %0,2’lik değer kazancı ile dolar karşısında en iyi performans gösteren para birimleri arasında yer aldığı görülüyor. Teknik görünüme baktığımızda, kısa vadeli göstergelerin USDTRY paritesinin bugün içerisinde 7 – 7,15 bandında hareket edebileceğinin sinyalini verdiğini görmekteyiz.

Bugün yurt içi piyasalarda Hazine ihaleleri, Ocak Konut Satış verileri ve Ocak Merkez Yönetim Bütçe verileri açıklanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Aralık Ayı Sanayi Üretimi verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN