Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (14.02.2020)

Dolar endeksi, euro üzerindeki satış baskısı ve piyasalarda etkisini sürdürmekte olan koronavirüs endişeleri ile birlikte yükselişini hızlandırarak 99,15 seviyesine kadar yükseldi.

Bununla birlikte USDTRY paritesi 6,0650 seviyesine kadar çıktı. Ancak, TL’nin kayıplarını kısa süre içerisinde telafi etmesi ile birlikte kur hızlı bir şekilde geri çekilerek 6,0350 seviyesine indi. Bu düşüş hareketi ile birlikte, altı gün üst üste yükseliş kaydetmesinin ardından USDTRY paritesi dünü düşüşle tamamladı.

Kurdaki yukarı yönlü hareketlerin devamlılığı açısından 6,05 direncini yakından takip etmeye devam ettiğimizi belirtmiş, bu seviye üzerinde bir günlük kapanış gerçekleşmesi durumunda kurdaki yükselişin 6,08 – 6,10 bandına doğru hızlanabileceğini ifade etmiştik. Ancak, dün gerçekleştirdiği aşağı yönlü eğilim sonrasında USDTRY paritesi 6,05 seviyesi üzerinde bir günlük kapanış gerçekleştiremedi ve bu seviyeyi aşamadı. Kur bu sabah saatlerinde 6,0430 seviyesinden işlem görüyor. Kısa vadeli teknik gösterge ve fiyat formasyonları kurun bugün içerisinde 6,0250 – 6,0650 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içi piyasalarda Aralık Ödemeler Dengesi, Ocak Konut Satışları verileri ve TCMB Şubat Beklenti Anketi sonuçları açıklanacak. Yurt dışında ise Almanya 4Ç19 GSYİH Büyüme Oranı, Euro Bölgesi 4Ç19 GSYİH Büyüme Oranı, ABD Ocak Ayı Perakende Satışlar, ABD Ocak Ayı Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı ve ABD Şubat Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri izlenecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN