Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (14.01.2021)

Salı günkü geri çekilme hareketinin ardından yükselişine dün kaldığı yerden devam eden dolar endeksi, günü 90,35 seviyesinden yükselişle tamamladı. Dün gelişen ülke para birimlerinde karışık bir seyir hakimdi. Türk lirasının ise dolar karşısında en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğu ve gelişen ülke kurları arasında en üst sırada yer aldığı takip edildi. Bu çerçevede USDTRY paritesi, TL’deki olumlu ayrışmanın etkisi ile birlikte günü 7,40 civarından düşüşle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 320,38 baz puana inerken, 10 yıllık tahvil faizi ise %13,27’ye yükseldi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,4135 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise 90,40 seviyesinde hareket ediyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde hafif satıcılı bir seyir hakimken, TL’nin orta sıralarda yer aldığı ve dolar karşısında görece yatay bir seyir izlediği takip ediliyor. Teknik görünüme baktığımızda, mevcut durumda 7,34 civarına denk gelen 200 günlük hareketli ortalamanın destek konumunda olduğunu görmekteyiz. Diğer taraftan, USDTRY paritesi bu hafta başından bu yana birkaç defa 7,50 seviyesi üzerini test etse de bu seviye üzerinde tutunmayı başaramadı. Bu çerçevede kurun 200 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda, teknik göstergelerin de ürettikleri sinyaller doğrultusunda, kısa vadede 7,34 – 7,50 seviyeleri arasında hareket edebileceği görüşündeyiz. 7,50’nin aşılması durumunda 7,55 ve 7,60 seviyeleri takip edilecek.

Bugün yurt içi piyasalarda Aralık Konut Satış İstatistikleri ve 31 Aralık – 8 Ocak haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklanacak. Yurt dışında ise ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verileri ile Atlanta Fed Başkanı Bostic (TSİ 19:00) ve Fed Başkanı Powell’ın (TSİ 20:30) konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN