Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (13.06.2019)

Dün ABD’den gelen Mayıs ayı TÜFE verilerinin zayıf bir performansı işaret etmesinin ardından dolar endeksi kısa vadeli sert bir satış baskısına maruz kalarak 96,58 seviyesine kadar gerilese de, endeksteki düşüş hareketinin kalıcı olmadığını gördük. Bir süredir devam eden “aşırı satım” sürecinin ardından dolar endeksi, teknik düzeltmenin ve piyasalardaki ABD – Çin arasındaki ilişkilerin G-20 toplantısı ile birlikte düzelebileceği iyimserliğinin de etkisi ile, yönünü yukarı çevirerek hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi ve 97 seviyesi üzerini test etti. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte USDTRY paritesi, dün ABD TÜFE verilerinin hemen ardından 5,76’lı seviyelere kadar inse de, kurdaki düşüş kalıcı olamadı. Dolar endeksinde dün görülen bu yükseliş hareketi ve Türk lirasında etkisini sürdürmekte olan negatif ayrışma ile birlikte USDTRY paritesi kısa süre içerisinde yeniden 5,80 seviyesi üzerine geri döndü.

USDTRY paritesinin bu sabah saatlerinde 5,83’lü seviyelerde hareket etmekte olduğunu ve aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere kısa vadeli düşüş trendini yukarı yönlü kırmak girişimi içerisinde olduğunu görüyoruz. Teknik göstergelerin kurdaki yükseliş eğilimini desteklediğini ve kurun trendi yukarı yönlü kırma girişiminin başarılı olabileceğini işaret ettiğini görmekteyiz. Bu noktada, kurun trendi yukarı yönlü kırması ile birlikte 5,85 seviyesi üzerinin hedef alınabileceği görüşündeyiz. Diğer yandan, kurda 20 günlük hareketli ortalamanın (mevcut durumda 5,88 – 5,90 bandına denk gelmekte) önemli bir direnç bölgesi olduğunu görmekteyiz (ortalamaya denk gelen seviyeler her gün değişmektedir). Kurun trendi kırılması sonrasında hedef bölgemiz olan 5,85 seviyesi üzerine çıkması durumunda 5,88 – 5,90 bandını yakından takip ediyor olacağız. Bu bandın aşılması, yükseliş hareketinin daha da hızlanmasına neden olabilir. Bugün yurt dışında Almanya’dan gelecek olan TÜFE ve Euro Bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verileri yakından takip edilecek. Yurt içi piyasalarda ise 24 Mayıs – 7 Haziran dönemine ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklanacak.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin