Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (12.06.2019)

Dün sabah saatlerinde 5,75 seviyesine kadar gerileyen USDTRY paritesi, dolar endeksindeki düşüş hareketinin durulması ve TL’de etkili olan negatif ayrışma ile birlikte yönünü yukarı çevirerek 5,84 seviyesi üzerine çıktı. Dün gelişen ülke para birimlerinde pozitif bir görünüm hâkimken, TL’nin dolar karşısında en kötü performans sergileyen para birimi olduğunu ve diğer gelişen ülke para birimlerinden önemli ölçüde negatif ayrıştığını gördük. Söz konusu negatif ayrışmanın bu sabah saatlerinde de etkili olmaya devam ettiğini görüyoruz, zira gelişen ülke para birimlerinde pozitif bir seyir hâkimken TL’nin yine en kötü performans sergileyen para birimi olduğu görülüyor.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,80 seviyesi civarında seyrediyor. USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta, Fibonacci %50 düzeltme seviyesi olan 5,70 seviyesi altını test etmiş, ancak bu seviyeyi aşağı yönlü kırmayı başaramamıştı. Bununla birlikte 5,70 seviyesinin önemli bir destek seviyesi haline geldiğini görmüştük. Diğer yandan, kurda 20 günlük hareketli ortalamanın (mevcut durumda 5.91 – 5.93 bandına denk gelmekte) önemli bir direnç bölgesi olduğunu görmekteyiz (ortalamaya denk gelen seviyeler her gün değişmektedir). Bununla birlikte, kurun kısa vadede 5,70 seviyesi üzerindeki seyrini sürdürmesini beklemekteyiz. Aşağıdaki grafik üzerinden de görebileceğiniz üzere USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde kısa vadeli düşüş trendinin sınır çizgisinde hareket etmekte. Teknik göstergeler ise yükseliş eğiliminin devam edebileceğini işaret ediyor. Bu noktada kurun trend sınırındaki seyrini yakından takip edeceğiz. Trendin (5,81 – 5,82 bandı) yukarı yönlü kırılması durumunda kurda 5,85 seviyesi üzerine bir yükseliş hareketi görülebilir. Diğer yandan, önümüzdeki dönemde 20 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 5,91 – 5,93 bandının yukarı yönlü aşılması durumunda da yükseliş hareketinin hız kazanabileceğini belirtmekte fayda var.

Bugün yurt içi piyasalarda PPK kararı takip edilecek. PPK toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizinde (%24) herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Yurt dışı piyasalarda ise ABD’den gelecek olan ÜFE verileri ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN