Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (11.10.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü Fed’in faiz artırımlarında çok hızlı davrandığını ifade etmesinin ardından dün, Fed’in çıldırmış olduğunu belirterek Fed’in sıkılaşma politikalarına yönelik eleştirilerine devam etti. Bununla birlikte dolar endeksi düşüşünü hızlandırdı ve 95,20 seviyesi altına gerileyerek 1 Ekim’den bu yana en düşük seviyesine indi. Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte 6,01’li seviyelere kadar gerileyen USDTRY paritesi, bu sabah saatleri itibariyle yeniden 6,07 – 6,08 bandına yükselmiş durumda. Kurdaki kısa vadeli görünüm açısından bugün ABD’den gelecek olan Eylül ayı enflasyon verileri önemli olacak. Piyasa beklentileri, ABD’de manşet enflasyonun Eylül ayında gerileme kaydetmesi, ancak çekirdek enflasyonun artış göstermesi yönünde. Bu noktada çekirdek enflasyonun beklentiler dahilinde artış kaydetmesi durumunda, manşet enflasyonda görülebilecek olası bir gerileme Fed’in faiz politikasını ve piyasa beklentilerini olumsuz etkilemeyebilir. Çekirdek enflasyonun piyasalar beklentileri dahilinde yükseliş göstermesi, dolar endeksinin hafta başından bu yana yaşadığı kayıpların bir kısmını telafi etmesini ve 95,50 seviyesi üzerine doğru yükselişe geçmesine neden olabilir.

Dolar endeksinin kayıplarının bir kısmını telafi etmesi durumunda ise USDTRY paritesinde yeniden 6,10 seviyesi üzeri görülebilir. Enflasyon verilerinin (özellikle çekirdek enflasyonun) piyasa beklentilerinin altında kalması durumunda ise dolar endeksindeki geri çekilme 95 seviyesi ve altına doğru devam edebilir. Böyle bir durumunda USDTRY paritesinin yeniden 6 seviyesine doğru geri çekilebileceğini düşünüyoruz. Ancak kurun 6 seviyesi altına inmekte zorlanabileceği ve bu seviyesi üzerinde tutunacağı görüşündeyiz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin